حراج!
1431500571_1

اسید کلریدریک ( جوهر نمک )

5,000 تومان 250 تومان

موجود در انبار

بررسی اجمالی سریع

خیاو صنعت ارائه کننده خرده و عمده اسید کلریدریک 28 تا 33 درصد با قیمت رقابتی280 تومان  و قابل ارسال به همه نقاط کشور

سنجش

توضیحات محصول

هیدروکلریک اسید یک محلول شفاف، بی‌رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلرید (HCl) در آب است. یک اسید معدنی بسیار خوردنده و یک اسید قوی با استفاده‌های صنعتی زیادی است. هیدروکلریک اسید به طور طبیعی در اسید معده یافت می‌شود. پی‌اچ (pH) این اسید بین ۰ تا ۱ می‌باشد.

هیدروکلریک اسید از قدیم به نام‌های اسیدم سالیس، موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بوده و از ویتریول (سولفوریک اسید) و نمک طعام به دست آمد. هیدروکلریک اسید آزاد ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسماً معرفی شد. بعدتر، توسط شیمیدان‌هایی مثل ژوهان رودولف گلابر، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت.

با آغاز تولید گسترده در انقلاب صنعتی، هیدروکلریک اسید در صنایع شیمیایی بعنوان یک واکنش گر ناب در تولید مقیاس بزرگ وینیل کلرید برای پلاستیک PVC، و MDI/TDI برای پلی یورتان مورد استفاده قرار گرفت. کاربری‌های زیادتری هم در مقیاس کوچک دارد که شامل خانه‌داری، ساخت ژلاتین و دیگر افزودنی‌های غذایی، رسوب‌زدایی و چرم سازی می‌باشد. حدود ۲۰ میلیون تن از هیدروکلریک اسید سالانه در جهان تولید می‌شود.

همچنین گفته می‌شود جابر بن حیان این اسید را کشف کرده است. ازاین اسید برای جرم گیری از سطوح مختلف استفاده می‌شود. هیدروکلریک اسید در معده نیزوجود دارد و به هضم غذا کمک می‌کند. تنفس بخارات هیدروکلریک اسید خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می‌رساند و اگر قطره‌ای از آن بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول و حتی جراحات عمیق می‌نماید ودرچنین مواردی باید بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کرد.

خواص فیزیکی

غلظت چگالی غلظت مولار پی‌اچ گرانروی ظرفیت گرمایی فشار بخار نقطه جوش دمای ذوب
kg HCl/kg kg HCl/m3 Baumé kg/L mol/dm3 mPa•s kJ/(kg•K) kPa °C °C
۱۰٪ ۱۰۴٫۸۰ ۶٫۶ ۱٫۰۴۸ ۲٫۸۷ −۰٫۵ ۱٫۱۶ ۳٫۴۷ ۱٫۹۵ ۱۰۳ −۱۸
۲۰٪ ۲۱۹٫۶۰ ۱۳ ۱٫۰۹۸ ۶٫۰۲ −۰٫۸ ۱٫۳۷ ۲٫۹۹ ۱٫۴۰ ۱۰۸ −۵۹
۳۰٪ ۳۴۴٫۷۰ ۱۹ ۱٫۱۴۹ ۹٫۴۵ −۱٫۰ ۱٫۷۰ ۲٫۶۰ ۲٫۱۳ ۹۰ −۵۲
۳۲٪ ۳۷۰٫۸۸ ۲۰ ۱٫۱۵۹ ۱۰٫۱۷ −۱٫۰ ۱٫۸۰ ۲٫۵۵ ۳٫۷۳ ۸۴ −۴۳
۳۴٪ ۳۹۷٫۴۶ ۲۱ ۱٫۱۶۹ ۱۰٫۹۰ −۱٫۰ ۱٫۹۰ ۲٫۵۰ ۷٫۲۴ ۷۱ −۳۶
۳۶٪ ۴۲۴٫۴۴ ۲۲ ۱٫۱۷۹ ۱۱٫۶۴ −۱٫۱ ۱٫۹۹ ۲٫۴۶ ۱۴٫۵ ۶۱ −۳۰
۳۸٪ ۴۵۱٫۸۲ ۲۳ ۱٫۱۸۹ ۱۲٫۳۹ −۱٫۱ ۲٫۱۰ ۲٫۴۳ ۲۸٫۳ ۴۸ −۲۶
دما و فشار مرجع برای جدول فوق ۲۰˚C و ۱ اتمسفر (۱۰۱٫۳۲۵ kPa) است. مقادیر فشار بخار از جداول بین‌المللی بحرانی اخذ شده‌اند و همان فشار بخار کل محلول هستند.

اسید کلریدریک | جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

 نام شیمیایی : اسید کلریدریک
 نام های مترادف: هیدروژن کلراید، اسید کلروهیدریک

فرمول شیمیایی :  HCL

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی :
حالت فیزیکی: مایع
شکل فیزیکی: مایع فرار
رنگ : بی رنگ یا زرد کمرنگ
بو : دارای بوی تند
حلالیت در آب : قابل حل است

مشخصات : اسید کلریدریک به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی پایه است کاربرد بسیار وسیعی دارد. گاز اسید کلریدریک بی رنگ با بوی تند و با طمع اسیدی است و از هوا سنگین تر است. این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به رنگ قرمز در می آورد. این ماده با فلزات و هیدروکسید آنها ترکیب می شود.

کاربرد : هیدروکلریک اسید در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. این صنایع شامل: ساخت انواع مواد شیمیایی – پروسه های غذایی – شستشو و اسید شویی فلزات – خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات – احیا اوره – قطعه شویی فولاد – تولید ترکیبات غیر عالی – تمیزکننده های خانگی – صنعت ساختمان – پاک کننده و از بین برنده جرم سرامیک – اسیدی کردن چاه های نفتی – برداشتن رسوب بویلرها – تمیزکاری فلزات – کنترل PH و خنثی سازی – تهیه اتیلن دی کلراید .

هشدارهای حفاظتی :
تماس با چشم : غلظت بخارات، میست و قطرات این ماده میتواند سبب تحریکات شدید، سوختگی و کوری چشم می شود.
تماس با پوست : می تواند سبب تحریکات شدید پوستی، قرمزی، تاول و درد و سوختگی و صدمات پوستی شود.

هیدروکلریک اسید یک اسید قوی غیر آلی است که در اکثر فرآیندها مثل پالایش فلزات به کار می‌رود. استفادهٔ مورد نظر معمولاً کیفیت محصول مورد نیاز را نشان می‌دهد.

اسیدشویی فولاد

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های هیدروکلریک اسید در اسیدشویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی آهن یا فولاد قبل از ورود آن‌ها به واکنش‌های بعدی مثل اکستروژن، نورد، “گالوانی کردن و دیگر تکنیک‌ها، بزداید. HCl در کیفیت فنی با غلظت معمولاً ۱۸٪ رایج‌ترین عامل اسیدشویی برای اسیدشویی فولادهای کربنی است.

Fe2O3 + Fe + 6 HCl → ۳ FeCl2 + 3 H2O

اسید مصرف شده استفادهٔ بسیاری در محلول‌های کلرید آهن (II) (هم چنین معروف به فررو کلرید) دارد اما مقادیر بالای فلزات سنگین در مایع اسیدشویی این عملیات را با مشکل مواجه کرده است.

صنعت اسیدشویی فولاد فرآیندهای بازسازی هیدروکلریک اسید را بهبود بخشیده است، مثل فرایند بازسازی HCl سرخ کنندهٔ اسپری یا بستر سیال که بازیافت HCl را از مایع اسیدشویی مصرف شده ممکن می‌سازد. رایج‌ترین فرایند بازسازی فرایند پیروهیدرولیز طی واکنش زیر است:

۴ FeCl2 + 4 H2O + O2 → ۸ HCl+ 2 Fe2O3

با بهبودی اسید مصرف شده یک حلقه اسیدی بسته ساخته می‌شود. فرآوردهٔ جانبی اکسید آهن (II) از واکنش بازسازی باارزش است چون در بسیاری از صنایع ثانوی به کار می‌رود.

تولید ترکیبات آلی

دیگر استفاده مهم هیدروکلریک اسید در تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلرید و دی کلرواتان برای پلی وینیل کلراید (PVC) است. معمول این کار یک استفادهٔ غیرآزاد است زیرا مصرف محلی هیدروکلریک اسید تولید شده در واقع به بازار آزاد نمی‌رسد. دیگر ترکیبات آلی تولید شونده توسط هیدروکلریک اسید عبارتند از بیسفنول ای برای پلی کربنات، کربن فعال و اسید اسکوربیک مثل تولیدات متعدد داروهای شیمیایی.

۲ CH2=CH2 + 4 HCl + O2 → ۲ ClCH2CH2Cl + 2 H2O (دی کلرواتان توسط اکسی کلری شدن)

چوب + HCl + حرارت ← کربن فعال (فعال سازی شیمیایی)

تولید ترکیبات غیرآلی

محصولات زیادی توسط هیدروکلریک اسید طی یک واکنش اسید و باز طبیعی منجر به ترکیبات معدنی (غیرآلی) تولید می‌شوند و هم چنین مواد شیمیایی درگیر با آب مثل کلرید آهن (III) و پلی آلومینیوم کلراید (PAC).

Fe2O3 + 6 HCl → ۲ FeCl3 + 3 H2O (کلرید آهن (III) از مگنتیت)

کلرید آهن (III) و PAC هر دو بعنوان عوامل لخته سازی و انعقاد در تصفیه آب و فاضلاب، تولید آب آشامیدنی و تولید کاغذ به کار می‌روند. دیگر ترکیبات معدنی تولید شونده با هیدروکلریک اسید شامل کلرید کلسیم، نمک پخش در جاده، کلرید نیکل (II) برای آبکاری الکتریکی و کلرید روی برای صنعت گالوانی کردن و تولید باتری هستند.

CaCO3 + 2 HCl → CaCl2 + CO2 + H2O (کلرید کلسیم از سنگ آهک)

کنترل pH و خنثی سازی

هیدروکلریک اسید هم چنین برای تنظیم اسیدی بودن (pH) محلول‌ها به کار می‌رود.

OH + HCl → H2O + Cl

در خلوص مورد نیاز صنایع (غذایی، دارویی، آب آشامیدنی)، هیدروکلریک اسید با کیفیت برای تنظیم pH فرایند جریان‌های آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع کم تقاضا، هیدروکلریک اسید با کیفیت فنی برای خنثی سازی جریان‌های اتلافی و مراقبت از استخر شنا به کار گرفته می‌شود.

بازسازی مبدل‌های یونی

هیدروکلریک اسید پر کیفیت در بازسازی یک رزین مبدل یون به کار گرفته می‌شود. تبادل کاتیون به طور گسترده برای حذف یون‌هایی مثل Na+ و Ca2+ از محلول‌های آبی در تولید آب معدنی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید برای شستن کاتیون‌ها از رزین‌ها به کار می‌رود. Na+ is replaced with H+ and Ca2+ with 2 H+.

مبادله می‌شوند. مبدل‌های یونی و آب معدنی در تمام صنایع شیمیایی، تولید آب آشامیدنی و اکثر صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیگر

هیدروکلریک اسید در تعداد زیادی از کاربری‌های مقیاس کوچک مثل فرایند چرم سازی، خالص سازی نمک طعام، نظافت و خانه‌داری،[۲۷] و بنای ساختمان‌ها به کار می‌رود. تولید نفت را می‌توان با تزریق هیدروکلریک اسید در بستر صخره‌ای یک چاه نفت، حل کردن یک بخش از صخره و ساختن یک منفذ بزرگ تحریک کرد. اسیدزنی چاه نفت یک فرایند معمول در صنعت تولید نفت دریای شمال است.

هیدروکلریک اسید برای حل کردن کلسیم کربنات نیز به کار می‌رود به عنوان مثال برای پوسته پوسته کردن کتری‌ها و برای پاک کردن ملات از آجرکاری‌ها. البته یک مایع خطرناک است که باید با دقت کافی از آن استفاده کرد. ضمن استفاده روی یک آجرکاری، واکنش آن با ملات تا جایی که کل اسید تبدیل شود ادامه می‌یابد و کلسیم کربنات، کربن دی اکسید و آب را به همراه دارد:
۲HCl + CaCO3 → CaCl2 + CO2 + H2O

اکثر واکنش‌های شیمیایی هیدورکلریک اسید در تولید غذا، مواد تشکیل دهنده غذا و افزودنی‌های غذایی به کار گرفته می‌شوند. محصولات رایج عبارتند از آسپارتام، فروکتوز، سیتریک اسید، لیزین، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده با اسید به عنوان مقوی غذایی، و در تولید ژلاتین. هیدروکلریک اسید مورد استفاده در صنایع غذایی (خیلی خالص) را می‌توان موقع نیاز برای محصول نهایی به کار برد.

در سیاره زهره ابرهایی از هیدروکلریک اسید با غلظت کم وجود دارد.

مزایای  خرید از محصولات خیاو صنعت :

  • قابلیت ارائه  بصورت خرده و عمده
  • قابل ارسال به تمام نقاط کشور
  • با قیمتی بسیار رقابتی

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “اسید کلریدریک ( جوهر نمک )”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هزینه حمل به عهده مشتری است
  • نیاز به کمک دارید . مهندس 09305216188
  • دارای خدمات پس از فروش
  • هزینه نصب با مشتری است
X