حراج!
1356636598_20111027231324923

سود سوزآور

5,000 تومان 2,000 تومان

موجود در انبار

بررسی اجمالی سریع

سود پرک همچنین ماده ای بسیار پرکاربرد در سایر صنایع شیمیایی و تکمیلی میباشد از جمله :
• صنعت آب و فاضلاب (جهت لخته کردن فلزات سنگین و کنترل اسیدیته در تصفیه آب)
• صنعت خودرو سازی و خنثی سازی اسید و باطری سازی
• صنعت چربی گیرها و سایر صنایع وابسته
• صنعت نساجی
• صنعت دارو سازی و الکل سازی
• صنعت آرایشی و بهداشتی
• صنعت رنگ و رزین و چسب
• صنعت پلاستیک
• صنعت پنبه
• صنایع فلزی و آبکاری، گالوانیزه، روی، آلومینیوم

سنجش

توضیحات محصول

بصورت مایع  ( محلول)و جامد و پرک

کاربردها

سدیم هیدروکسید، بعنوان یک باز قوی، یکی از مواد شیمیایی صنعتی بسیار مهم بشمار می‌رود. برای نمونه، تولید سود در سال ۱۹۸۰ در آمریکا، ۱۲ میلیون تن بوده‌است. در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد، از جمله در تولید مواد شیمیایی، ابریشم مصنوعی، خمیر کاغذ و کاغذ، در تولید رنگ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و پارچه، صابون و مواد شوینده بکار می‌رود.

همچنین در آزمایشگاه‌ها برای تعیین غلظت اسیدهای مجهول درتیتراسیون اسید- باز از محلول قلیایی سدیم هیدروکسید استاندارد استفاده می‌شود. متأسفانه در صنایع غذایی از این ماده جهت تلخی زدایی از زیتون استفاده می‌شود که ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت مصرف‌کنندگان بگذارد. سود سوزآور در دو نوع مایع و جامد در کارخانجات تولید می‌شود لذا سود مایع با خلوص ۵۰ درصد و ۳۳ درصد وجود داردو کیفیت بالایی داشته و برای صادرات معمولاً از سود مایع استفاده می‌شود البته سود مایع بخاطر قیمت نازلتر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

باید توجه داشت که؛ کاربردهای سود کاستیک پرک در صنعت بسیار وسیع است، صنایع مختلف با رویکردهای مختلف از این ماده استفاده می‌نمایند، برخی از این صنایع عبارتند از:

صنایع رنگرزی
تولید کارتن و کاغذ
صنایع چرم و نساجی
صنایع نفت و گاز و پترو شیمی
خنثی سازی اسید و باطری سازی
چربی گیرها و سایر صنایع وابسته
صنایع غذائی، صنایع شیر، کنسرو سازی
نوشابه سازی، کارخانه قند و شکر، کارخانه روغن
صنایع دارو سازی، الکل سازی و آرایشی و بهداشتی
صنایع فلزی و تولید شیشه روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری
سود پرک کاربرد فراوانی در صنعت نفت و گاز دارد
سود پرک کاربرد فراوانی در صنایع نظامی دارد.
سود پرک برای صنایعی که با عوامل بیماری زا مواجه می شوند هم کاربرد دارد
آزمایش‌های آن

اگر سدیم هیدروکسید را کنار کلریدریک اسید قرار دهیم ماده‌ای به نام سدیم کلرید بوجود می‌آید. در طی این واکنش گاز هیدروژن نیز آزاد می‌شود. علاوه بر این واکنش واکنشی نیز بین سدیم هیدروکسید و نیتریک اسید نیز وجود دارد که در طی این واکنش سدیم نیترات بوجود می‌آید. نحوه ساخت سدیم هیدروکسید نیز روش جالب و بسیار بسیار ساده‌ای است. این واکنش این چنین است که سدیم را درون آب می‌ریزیم در صورتی که مقدار سدیم زیاد باشد خطر آتش‌سوزی و انفجار نیز وجود دارد.
واکنش با فلزات

سدیم هیدروکسید در واکنش با فلز آلومینیوم گاز هیدروژن تولید می‌کند.

Al + 2 NaOH + 6 H2O → ۲ NaAl(OH)4 + 3 H2

خطرات سدیم هیدروکسید

– در صورت بلعیده شدن، سدیم هیدروکسید می‌تواند بسیار خطرناک باشد و سبب تحریک سیستم تنفسی شود. شدت خطرات زمانی قابل درک است که موجب سوختگی و تحریک این اعضا در صورت تماس با آن شود.

– اگر NaOH از طریق دهان بلعیده شود موجب ایجاد سوختگی‌های متعددی در داخل دهان می‌شود. همچنین در صورت بلع کامل باعث همین تأثیرات در گلو و دیگر اعضاء نظیر معده می‌گردد.

– سدیم هیدروکسید می‌تواند با فلزات واکنش داده و تولید هیدروژن کند که سبب آتش گرفتن در صورت حضور اکسیژن می‌شود.

– با توجه به اثرات سمی آن، می‌تواند موجب خونریزی، استفراغ و اسهال شده و موجب افت فشار خون گردد.

– استنشاق هیدروکسید سدیم می‌تواند موجب تحریک دستگاه تنفسی شده و سبب مشکلاتی نظیر آماس ریوی شود.

– آبریزش بینی، تب، گلو درد و عطسه، برخی از مضرات تماس با این ماده شیمیایی هستند.
زخم و اسکار بر روی پوست جزء خطرات رایج NaOH است. هیدروکسید سدیم بسیار خورنده است و می‌تواند سبب تخریب لایه‌های عمیق پوست شود.

– اگر چه ترکیبی آتش زا نیست ولی در صورت تماس با مواد قابل احتراق ممکن است آتش بگیرد. در هر صورت بهتر است از این مواد دور نگه داشته شود.

– نه تنها پوست بدن، بلکه سدیم هیدروکسید سبب ایجاد خوردگی کف پوش‌های چوبی و سطوح رنگ شده نیز می‌شود.

– چشم در صورت تماس با NaOH ممکن است آسیب ببیند، و باعث موارد مختلفی نظیر گلوکوم، آب مروارید و کوری دائمی شود.

– هر نوع قرار گیری در معرض هیدروکسید سدیم، حتی مقادیر کم آن، می‌تواند سبب مشکلات حاد تنفسی گردد.

– نشت گاز از سدیم هیدروکساید در محل‌های بسته، ممکن است موجب انسداد ریوی و بسته شدن راه‌های هوایی افراد شود.

آنالیز سود پرک

شرح محصول :

سود پرک ماده ای است به صورت پرک و پولکی مانند ، رنگ آن سفید بوده و بسیار جذب کننده رطوبت می باشد و در هنگام حل شدن در آب حرارت زیادی ایجاد می کند .

این محصول تولیدی فاقد جیوه بوده و مناسبترین نوع سودجهت مصارف صنایع غذایی می باشد .

خواص فیزیکی:

رنگ : سفید

حالت :جامد (پرک)

فرمول شیمیایی این محصول NaOH بوده و آنالیز شیمیایی آن بشرح ذیل می باشد .

MAX  ۹۸-۹۹%

NaOH

MAX  ۱۵۰ PPM

NaCL

MAX  ۷۰ PPM

NaCLO3

MAX   ۰٫۳% PPM

Ca++Mg++

MAX   ۰٫۴%

Na2CO3

NIL

Hg++

صرف:

صنایع کاغذسازی ، شوینده ها ، صابون سازی، صنایع نساجی ، روغن (نباتی ، مایع ، زیتون)،صنایع غذایی، چرمسا زی ، کودها ، شیشه ، فرآورده های معدنی صنایع آبکاری فلزات (آلومینیوم ، مس، ….) ، صنایع نفت وگاز (حفاری ، تاسیسات ، تعمیرات ،……) ، تولید لاستیک ، تولید چسب ،قند و شکر و…..

بسته بندی :

در کیسه های دو جداره پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی به وزن ۲۵ کیلوگرم می باشد .

تذکرات و نکات ایمنی:

سود پرک بشدت سوزاننده بوده و لازم است هنگام مصرف موارد احتیاط رعایت گردد.

سدیم هیدروکسید، بعنوان یک باز قوی، یکی از مواد شیمیایی صنعتی بسیار مهم بشمار می‌رود. برای نمونه، تولید سود در سال ۱۹۸۰ در آمریکا، ۱۲ میلیون تن بوده‌است. در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد، از جمله در تولید مواد شیمیایی، ابریشم مصنوعی، خمیر کاغذ و کاغذ، در تولید رنگ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و پارچه، صابون و مواد شوینده بکار می‌رود.

همچنین در آزمایشگاهها برای تعیین غلظت اسیدهای مجهول درتیتراسیون اسید – باز از محلول قلیایی سدیم هیدروکسید استاندارد استفاده می‌شود

اثرات سود پرک بر روی سلامت

اثرات سود پرک ( سود سوز آور) بر روی سلامت بدن !!!
خطرات عمده بهداشتی ناشی از استنشاق سود پرک چیست؟
در صورت تماس پوست با محلولهای سود پرک چه اتفاقی رخ می دهد؟
آیا محلول سود پرک می تواند به چشم انسان آسیب برساند؟
اگر محلول سود پرک به طور تصادفی بلعیده شود چه اتفاقی رخ می دهد (وارد دستگاه گوارش شود)؟
مواجهه طولانی مدت با محلول سود پرک چه تاثیری بر سلامتی می گذارد؟
آیا محلول سود پرک سرطانزا می باشد؟
آیا محلول سود پرک باعث بروز مشکلاتی در دستگاه تولید مثل انسان می شود؟
آیا محلول سود پرک باعث تاثیر روی جنین یا نوزاد متولد نشده می شود؟
آیا محلول سود پرک به همراه دیگر مواد با وضعیت سینرژیک (همکاری) عمل می کند. (اثرات آن بیشتر از زمانی خواهد شد که در معرض هر ماده شیمیایی به تنهایی قرار بگیرید؟)
آیا بدن انسان قادر به ذخیره یا تجمع سود پرک می باشد؟
خطرات عمده بهداشتی ناشی از استنشاق سود پرک چیست؟

مواجهه با سود پرک به آسانی از طریق بخار و تماس استنشاقی رخ نمی دهد بلکه تنها و به احتمال زیاد از طریق ائرسل اتفاق می افتد. سه مورد گزارش نشان می دهد که ائرسلهای سود پرک ممکن است موجب تحریک شدید دستگاه تنفسی شود. در یک مورد، منجر به صدمه دائمی ریه شده است. ائرسل سود پرک با توجه به طبیعت خورنده آن، می تواند باعث ادم ریوی شود. (آسیب شدید ریوی تهدید کننده حیات) کارگری که در یک فضای محدود در معرض میست داغ سود پرک قرار داشته است تنگی قفسه سینه، تنگی نفس (تنفس مشکل) و سرفه را در هر بار مواجهه تجربه کرده است. این علائم پس از توقف مواجهه برطرف می شود.
بیماری انسدادی غیر قابل برگشت ریوی زمانی رخ می دهد که فرد حدود ۵لیتر از محلول ۵ ٪سود پرک را با قلم مو در یک اتاق کوچک با تهویه بسیار محدود استفاده نماید. استنشاق ائرسل های ناشی از پاشیدن آب روی گلوله های سود پرک توسط یک فرد منجر به آسیب شدید ریوی گردیده است.

در صورت تماس پوست با محلول سود پرک چه اتفاقی رخ می دهد؟

سود پرک بسیار خورنده است و قادر به ایجاد سوختگی شدید با زخم های عمیق و اسکار دائمی است.این ماده می تواند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده و تا زمان رفع کامل آن به خوردگی ادامه خواهد داد. شدت صدمه به غلظت محلول و مدت زمان تماس بستگی دارد. سوختگی ممکن است در لحضات اولیه دردناک نباشد؛ شروع درد ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت به تأخیر بیفتد. مطالعات متعدد انسانی و گزارشات موردی، اثرات خورنده سود پرک را تشریح می نماید. به کار بردن یک محلول ۴ درصد از سود پرک، به مدت ۱۵ تا ۱۸۰ دقیقه روی بازوی داوطلب، باعث آسیب شد که از تخریب سلولهای لایه سخت خارجی پوست در عرض ۱۵ دقیقه شروع و به نابودی کامل تمام لایه های پوست به مدت ۶۰ دقیقه انجامید.محلولهایی که در حد ۱۲/۰٪ ضعیف شده باشند می تواند به سلامت پوست در عرض یک ساعت آسیب برساند. سود پرک مو را در خود حل نموده و باعث طاسی برگشت پذیر می گردد.هر گاه محلول غلیظ آن(pH = 13.5) روی سر کارگر چکیده شود و درمان برای چندین ساعت به تعویق بیفتد، سوختگی پوست سر رخ می دهد.

آیا محلول سود پرک می تواند به چشم انسان آسیب برساند؟

سود پرک بسیار خورنده است. شدت آسیب با غلظت محلول، مدت زمان مواجهه، و سرعت نفوذ در چشم، افزایش می یابد. آسیب می تواند از تحریک شدید و اسکار خفیف شروع و تا تاول زدن، از هم گسیختگی، زخم، اسکارهای شدید و تیرگی متغیر باشد. اگر این شرایط ادامه پیدا کند روی بینایی فرد از طریق ابتلای فرد به گلوکوم و کاتاراکت نیز ممکن است تاثیر بگذارد. در موارد شدید، زخم پیش رونده و تیرگی بافت چشم ممکن است منجر به کوری دائمی گردد.
اگر محلول سود پرک به طور تصادفی بلعیده شود چه اتفاقی رخ می دهد. (وارد دستگاه گوارش شود)؟
هیچ گزارشی مبنی بر خورده شدن سود پرک توسط کارگران کارخانجات وجود ندارد. بلع غیر شغلی آن می تواند سوختگی های خورنده شدید در بافت مری ایجاد نموده که در برخی از موارد تا تنگی آن نیز پیشرفت می کند. در صورت گرفتار شدن به درد شدید، سوختگی دهان، گلو و مری؛ استفراغ، اسهال، غش کردن و مرگ احتمالی مصرف خوراکی باید رخ داده باشد.

مواجهه طولانی مدت با محلول سود پرک چه تاثیری بر سلامتی می گذارد؟

پوست :

به علت ماهیت خورنده آن، انتظار می رود تماس مکرر یا طولانی مدت باعث خشک شدن ، ترک خوردگی و التهاب پوست می گردد.(درماتیت)
استنشاق :

کارگری که به مدت ۲ ساعت در روز، بیش از ۲۰ سال در تماس با میست حاصل از جوشیدن محلول سود پرک در ۲ ظرف بزرگ داخل یک اتاق کوچک با تهویه ناکافی باشد، مبتلا به بیماری انسدادی شدید راههای هوایی می شود. می توان نتیجه گرفت که مواجهه گسترده و طولانی مدت باعث تحریک و سوختگی دستگاه تنفسی شده و در نهایت به بیماری منجر می شود. در آثار مؤلفین هنوز مواجهه مزمن گزارش نشده، احتمالا تحریک حاد قوی تا کنون باعث شده به طور طبیعی از مواجهه بیشتر کارگران جلوگیری نماید. مواجهه واقعی با ائرسلهای سود پرک تا کنون اندازه گیری نشده و مولفین هنوز قطعا شخصی را که بدلیل شرایط ذکر شده دچار آسم شده باشد مستثنی نکرده اند.
در یک گزارش از کارگرانی که دست کم به مدت ۱۶ ماه در معرض ائرسل سود پرک قرار داشتند بدلیل وجود حلال استودارد با غلظت خیلی زیاد همچنین بخارات دیگر حلالها و سایر مواد شیمیایی، عاجز و سر در گم شده بودند.
هیچ رابطه معنی داری بین افزایش مرگ و میر با مدت زمان (تا ۳۰ سال)یا شدت مواجهه (۵/۰ تا ۵/۱ mg/m3) 291 نفر از کارگرانیکه، حین تولید ورقه یا دانه از سود پرک غلیظ پساب سلولهای کلر، در تماس باگرد و غبار سود پرک بودند یافت نشد.محدودیت این مطالعه انجام آن در یک جامعه کوچک بود.

آیا محلول سود پرک سرطانزا می باشد؟

سود پرک به عنوان عامل بروز سرطان مری در افرادی که آن را بلعیده اند مطرح می باشد. سرطان ممکن است ۱۲-۴۲ سال پس از واقعه بلعیدن آن توسعه پیدا کند. اینگونه سرطان ها در قسمتهایی که دچار سوختگی شدید ناشی از حرارت شده اند نیز مشاهده شده است. تخریب بافتی و تشکیل اسکار این سرطان ممکن است از عوارض ناشی از سود پرک به تنهایی، شدیدتر باشد.
در یک مطالعه با کنترل  موردی بین بروز سرطان کلیه و سابقه اشتغال در منطقه نگهداری و تعمیر سلولهای تولید کلر رابطه معنی داری گزارش شده است. در این شغل عمده مواجهه، تماس با آزبست و سود پرک فرض شده بود. ارتباطی بین ابتلا به سرطان کلیه و مواجهه با سود پرک نیز یافته شد. این مطالعه توسط عواملی مانند تعداد کم کارگران در معرض، مواجهه با مواد متعدد ، تکیه بر سابقه کار در حالی که به حد کافی قابل اعتماد نبوده، محدود بوده است.

آیا محلول هیدروکسید سدیم باعث بروز مشکلاتی در دستگاه تولید مثل انسان می شود؟

اطلاعاتی در انسانها و یا حیوانات وجود ندارد.

آیا محلول هیدروکسید سدیم باعث تاثیر روی جنین یا نوزاد متولد نشده می شود؟

اطلاعاتی در انسانها و یا حیوانات وجود ندارد.

آیا محلول هیدروکسید سدیم به همراه دیگر مواد با وضعیت سینرژیک (همکاری) عمل می کند؟ (اثرات آن بیشتر از زمانی خواهد شد که در معرض هر ماده شیمیایی به تنهایی قرار بگیرید؟)

اطلاعاتی موجود نیست.

آیا بدن انسان قادر به ذخیره یا تجمع هیدروکسید سدیم می باشد؟

خاصیت تجمعی ندارد.

کاربرد سود سوزآور در صنایع مختلف

کاربرد سود سوز آور پرک در صنعت

کاربرد سود کاستیک پرک در صنایع مختلف

سود پرک از پر کاربردترین ماده های شیمیایی در صنایع است.

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
در صنایع پتروشیمی جهت خنثی سازی و چربی گیری
و در صنعت نفت برای تصفیه کردن محصولات پترولیوم (نفت) و در حفاری گل در فیلد نفتی استفاده میشود.

صنایع غذایی و کشاورزی
از سود پرک در صنعت شیر و لبنیات، کنسرو سازی، نوشابه سازی، شیرین سازی زیتون، تولید شکلات و کاکائو و کارامل، صنعت روغن خوراکی و کارخانه قند و شکر و… استفاده میشود.

صنایع کاغذ
سود پرک در صنعت کاغذ سازی در جدا سازی الیاف سلولز از لگینین و در تجزیه چوب و تولید خمیر نقش اساسی دارد. از سود پرک برای افزایش pH در فرآیند تخمیر الیاف کاغذ استفاده می شود. با اضافه شدن سود پرک به الیاف کاغذ،pH آن بالا رفته و موجب میشود الیافها صاف و صیقل و متورم شوند که این در پروسه آسیاب شدن آن ها بسیار مهم است. سود پرک همچنین در سفید کردن الیاف قهوه¬ای در فرآیند پخت تاثیر دارد.

صنایع چرم
سود پرک در صنایع چرم پس از مراحل زدودن مو و حذف پروتئینهای غیر الیافی و پشم از سطح پوست توسط آهک، طی پروسه چربی زدایی مورد استفاده قرار میگیرد. در کارخانه های تولید چرم ابتدا کراتین مو و پشم را در معرض ماده قلیایی قرار میدهند که پیوند سولفور- سولفور را (توسط هیدروکسید) در زنجیره سیستینی خواهد شکست. مو ابتدا در ریشه که شکل رشد نیافته آن است، مورد حمله قلیا قرار میگیرد. بعد از طی زمان معینی از خیساندن پوست در محلول قلیایی سدیم هیدروکسید و سدیم سولفیت (به عنوان عامل کاهنده)، ریشه های مو منحل میشوند. اما هنگام مو زدایی پوست گوسفند و بره، در سطح داخلی پوست از سدیم هیدروکسید و سدیم سولفید استفاده میشود، به این ترتیب که به محلول قلیایی اجازه میدهند درون پوست نفوذ کند و ریشه را مورد حمله قرار دهد. با این روش به راحتی پشم و مو از پوست (حتی با کشیدن) جدا میشود. این فرآیند اساس موزدایی پشم است که بخش قابل توجهی از تولید چرم در دنیا را تشکیل میدهد. و بدین ترتیب مو زدوده شده و از پوست جدا میشود.
پس از پروسه موزدایی و حذف پشم و پروتئینهای غیر الیافی از سطح پوست، پروسه چربی زدایی صورت میگیرد. بعضی از پوستها مانند پوست گوسفند دارای چربی هستند که باید قبل از عملیات دباغی، چربیها حذف شوند. همانطور که می¬دانیم سود پرک (هیدروکسید سدیم) خاصیت چربیگیری بسیار بالایی دارد و برای این منظور در صنعت و کارخانجات چرم سازی، چربی را توسط آن از بین میبرند.

صنایع تکمیلی
سود پرک همچنین ماده ای بسیار پرکاربرد در سایر صنایع شیمیایی و تکمیلی میباشد از جمله :
• صنعت آب و فاضلاب (جهت لخته کردن فلزات سنگین و کنترل اسیدیته در تصفیه آب)
• صنعت خودرو سازی و خنثی سازی اسید و باطری سازی
• صنعت چربی گیرها و سایر صنایع وابسته
• صنعت نساجی
• صنعت دارو سازی و الکل سازی
• صنعت آرایشی و بهداشتی
• صنعت رنگ و رزین و چسب
• صنعت پلاستیک
• صنعت پنبه
• صنایع فلزی و آبکاری، گالوانیزه، روی، آلومینیوم

نام علمی سود پرک پارس سود: هیدروکسید سدیم

سود پرک پارس سود یک جامد سفید رنگ و آب شونده است؛ به طور عمده به صورت دانه دانه یا گلوله گلوله است. سودا کاستیک آب و دی اکسید کربن را از هوا جذب می کند. در آب، الکل و لیکول محلول است. این ماده در تولید نمک های سدیم و شوینده ها به کار می رود، و برای تنظیم PH و همچنین به طور گسترده در تولید کاغذ و شوینده های صنعتی و خانگی استفاده می شود.

فرمول شیمیایی : NaOH
آنالیز : خلوص %۱±۹۸%
نام صنعتی : سود سوز آور
سایر نام ها : سود جامد پرک ، سود کاستیک ،کاستیک سودا ، سود جامد کاستیک ، سود پرک جامد

مواد ناسازگار
سود پرک بشدت با بسیاری از مواد آلی و غیر آلی واکنش داده به عنوان مثال با اسیدهای قوی،نیترو آروماتیک،ترکیبات نیترو پارافین،و اورگانو هالوژن،گلیکول و پیرکسیدهای آلی ترکیب می شود،بر روی برخی از پلاستیک ها مانند پی ئی تی (بطری نوشابه)اثر گذاشته و آنها را سوراخ می کند،سود پرک با بعضی از فلزات نیز ترکیب و گاز هیدروژن تولید می کند.

خطرات ناشی از تجزیه
بخارات سمی اکسید سدیم

روش تولید سود پرک پارس سود
الکترولیز محلول سدیم کلرید بیشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی، از طریق فرایند الکترولیز محلولهای کلرید سدیم در یکی از انواع ظروف الکترولیتی بدست می‌آید. بعنوان نمونه، در فرایند پیل جیوه (کاستنر-کلنر )Castner-Kellner، از جریانی از جیوه بعنوان کاتد استفاده می‌شود و ملغمه سدیم حاصل با آب ترکیب می‌شود و تولید هیدروکسید سدیم می‌نماید و در فرایند دیگر به نام پیل دیافراگم، الکترولیت از آند به کاتد حرکت میکند و دیافراگم (از جنس پنبه کوهی یا سایر مواد غشایی)، فراورده‌های آند و کاتد را از هم جدا می‌سازد. در هر دو فرایند، علاوه بر سدیم، گاز کلر نیز تولید می‌شود. یک فرایند قدیمی‌تر برای تولید سود سوزآور، عبارت از فرایند سودا – آهک می‌باشد که در آن سودا اَش (کلسیم دی‌هیدروکسید)، در واکنش با کربنات سدیم به کاستیک سودا تبدیل می‌شود.

کاربرد و مصارف سود پرک  کیمیا صنعت
سود پرک در صنایع رنگ رزی
سود پرک در تولید کارتن و کاغذ
سود پرک در صنایع چرم و نساجی
سود پرک در صنایع نفت و گاز و پترو شیمی
سود پرک در خنثی سازی اسید و باطری سازی
سود پرک در تولید چرب گیر ها و سایر صنایع وابسته
سود پرک در صنایع غذائی ، صنایع شیر ، کنسرو سازی
سود پرک در نوشابه سازی ,کارخانه قند و شکر ، کارخانه روغن
سود پرک در صنایع دارو سازی ، الکل سازی و آرایشی و بهداشتی
سود پرک در صنایع فلزی و تولید شیشه روی ، آلومینیوم ، گالوانیزه و آبکاری
سود پرک سفید کریستالی
سود پرک با کیفیت صادراتی

انواع بسته بندی سود پرک

کیمیا صنعت سود پرک جامد را درانواع بسته بندی سود پرک شامل کیسه های دوجداره (لمینیت دار) و دوخت بسیار مناسب  و همچنین درصورت درخواست مشتریان ، پالت و شرینگ شده آماده تحویل می نماید.

بسته بندی سود پرک به صورت :

۱٫ در بسته بندی سود پرک را در کیسه های ۲۵ کیلویی با عرض ۵۰*۸۰ و به وزن دو لایه ۶۰*۸۰ گرم بسته بندی می شود. این کیسه  ها حتما می بایست با استفاده از نخ محکم پلی استری دوخته شود زیرا اگر از نخ معمولی استفاده شود ، سود پرک به مرور نخ دوخت را دچار پوسیدگی نموده و در خود حل می نماید. بطوریکه با ورود هوا به داخل کیسه ها ، سود پرک تبدیل به کلوخ گردیده و با ترکیب هوا و هیدروکسید سدیم ماد کلوخه شده متورم و به مرور کیسه از هم شکافته و متلاشی می گردد. در جا به جایی این نوع سود به منظور جلوگیری از صدمات جسمی ، حتما می بایست اصول ایمنی و بهداشتی رعایت گردد.

۲٫ کیسه جمبوبگ: در این نوع بسته بندی سود پرک به صورت ۴۰ کیسه ۲۵ کیلویی در یک کیسه یک تنی (جمبوبگ) بسته بندی می شود. کیسه جمبوبگ محافظ مناسبی برای جلوگیری از پارگی احتمالی کیسه ها بر اثر جا به جایی می باشد و همچنین از تابش مستقیم آفتاب به کیسه ها و نفوذ هوا به کیسه های آسیب دیده نیز جلوگیری نماید.

اطلاعات شیمیایی سود سوزآور

ماده شیمیایی سدیم هیدروکسید یا سود سوزآور ماده‌ ایست جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب ۱۳۹۰درجه سانتی‌گراد و چگالیسود سوزآور ۲،۱۳ می‌باشد. سدیم هیدروکسید به راحتی رطوبت هوا را جذب می‌نماید.این ماده معدنی در گروه نمک‌ها جای می‌گیرد.این ماده در صنایع نفت و پتروشیمی ،فولاد و آلومینیوم،شوینده و صابون، نساجی،شیمیایی کاربردهای فراوانی دارد.

نام ماده (فارسی): سدیم هیدروکسید
نام ماده (انگلیسی): Sodium Hydroxide
نام تجاری (فارسی): سود سوز آور
نام تجاری (انگلیسی): Sodium hydroxide
مواد مرتبط: سدیم
سود سوزآور یا سدیم هیدروکسید به فرمول NaOH که به طور معمول به نام کاستیک سودا (Caustic Soda) نامیده میشود، ماده ای جامد و به رنگ سفید است که دمای ذوب ۱۳۹۰ درجه سانتیگراد دارد و چگالی ۲،۱۳ می‌باشد. این ماده، به سادگی رطوبت هوا را جذب می‌نماید.

موارد مصرف سود سوزآور:

صنایع نفت و پتروشیمی ، صنایع فولاد و آلومینیوم ، صنایع شوینده و صابون ، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی از جمله در تولید مواد شیمیایی، ابریشم مصنوعی، خمیر کاغذ و کاغذ، در تولید رنگ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و پارچه، صابون و مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در آزمایشگاهها برای تعیین غلظت اسیدهای مجهول در سنجش حجمی (تیتراسیون) اسید – باز از محلول قلیایی هیدروکسید سدیم استاندارد بکار میرود.

خواص فیزیکی و شیمیایی سود سوزآور

Molecular formula: NaOH
Molar mass: 39.9971 g/mol
Appearance: white solid / hygroscopic
Density: 2.13 g/cm3
Melting point: 323 C, 596 K, 613 F
Boiling point:1388 C, 1661 K, 2530 F

روشهای تولید سود سوزآور:

الکترولیز محلول سدیم کلرید بیشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی، از طریق فرایند الکترولیز محلولهای کلرید سدیم در یکی از انواع ظروف الکترولیتی بدست میآید. بعنوان نمونه، در فرایند پیل جیوه (کاستنر-کلنر Castner-Kellner)، از جریانی از جیوه بعنوان کاتد استفاده میشود و ملغمه سدیم حاصل با آب ترکیب میشود و تولید هیدروکسید سدیم مینماید و در فرایند دیگر به نام پیل دیافراگم، الکترولیت از آند به کاتد حرکت میکند و دیافراگم (از جنس پنبه کوهی یا سایر مواد غشایی)، فراوردههای آند و کاتد را از هم جدا میسازد. در هر دو فرایند، علاوه بر سدیم، گاز کلر نیز تولید میشود. یک فرایند قدیمیتر برای تولید سود سوزآور، عبارت از فرایند سودا – آهک میباشد که در آن سودا اَش (کلسیم دیهیدروکسید)، در واکنش با کربنات سدیم به کاستیک سودا تبدیل میشود.

اطلاعات ایمنی سود سوزآور:

سود سوزآور، به سهولت میتواند رطوبت هوا را جذب نماید و بهمین دلیل، باید هنگام حمل و نقل، تحت پوششهای حفاظتی لازم قرار گیرد. این ترکیب، در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی آن، هنگام استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “سود سوزآور”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هزینه حمل به عهده مشتری است
  • نیاز به کمک دارید . مهندس 09305216188
  • دارای خدمات پس از فروش
  • هزینه نصب با مشتری است
X