حراج!
h2so4

اسید سولفوریک

5,000 تومان 300 تومان

موجود در انبار

بررسی اجمالی سریع

ذر انواع بسته بندی ها و حجم ها -بصورت فله ای و بسته بندی- به عنوان اسید باتری و …

سنجش

توضیحات محصول

اسید سولفوریک (Sulfuric acid) اسید معدنی بسیار قوی است که حلالیت بسیار بالایی در آب دارد.اما  واکنش اسید سولفوریک با آب بسیار گرمازا است و اضافه کردن آب به اسید سولفوریک غلیظ بسیار خطرناک است. به همین دلیل از این کار به طور مستقیم حتی به منظور رقیق کردن این اسید نیز خودداری کرد. بنابراین آن را با آرامی و کندی به آب اضافه می‌کنند. این موضوع بدلیل پایین بودن چگالی آب نسبت به اسید سولفوریک می‌باشد که آب میل دارد در بالای اسید سولفوریک قرار گیرد. میل اسید سولفوریک به ترکیب با آب بقدری زیاد است که می‌تواند مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن را از بقیه ترکیبات بصورت آب بیرون بکشد. به عنوان مثال مخلوط کردن شکر و اسید سولفوریک ، عنصر کربن و آب ایجاد می‌کند

اسید سولفوریک قسمت عمده باران اسیدی می‌باشد که از آلاینده‌های جوی مثل  حاصل از کارخانه‌ها با آب باران بوجود می‌آید.   

 اسید سولفوریک در گذشته به نام جوهر گوگرد (OIL OF VITRIO) معروف بوده است.

    

H2SO4

فرمول مولکولی

۹۸٫۰۷۹ g/mol

جرم مولی

Clear, colorless, odorless liquid

ظاهر

۱٫۸۴ g/cm3, liquid

غلظت

۱۰ °C, 283 K, 50 °F

نقطه ذوب

۳۳۷ °C, 610 K, 639 °F (When sulfuric acid is above 300 °C, it will decompose slowly)

نقطه جوش

miscible

حلالیت در آب

−۳, ۱٫۹۹

اسیدیته (pKa)

۲۶٫۷ cP (20 °C)

ویسکوزیته

 

 

 

تاریخچه اسید سولفوریک

اسید سولفوریک در قرن نهم توسط شیمیدان ایرانی به نام زکریای رازی کشف شد. البته بعضی کشف این اسید را به جابربن حیان و قرن ۸ ربط می دهند که اطلاعات دقیقی برای اثبات هیچ کدام موجود نمی باشد

              

زکریا اسید سولفوریک را اولین بار از طریق تقطیر خشک کانی‌هایی که شامل سولفات آهن بودند  که زاج سبز نامیده می‌شود و سولفات مس  که کات کبود نامیده می‌شد بدست آورد. حرارت هر یک از این ترکیبات باعث تجزیه آنها و ایجاد اکسید آهن II یا اکسید مس II ، آب و سولفات می‌گردد. ترکیب آب و سولفات حاصل شده ، محلول رقیق اسید سولفوریک ایجاد می‌کند.

این روش با ترجمه متون علمی و کتاب‌های دانشمندان مسلمان بزرگ ایرانی توسط شیمیدان‌های اروپایی در قرون وسطی مانند آلبرت ماگنوس در اروپا شناخته شد و به این دلیل اسید سولفوریک را شیمیدان‌های قرون وسطی به نام جوهر گوگرد یا همان OIL OF VITRIO می شناختند.

magnus

در قرن هفدهم ، جان گلوبر ، اسید سولفوریک را از سوزاندن سولفورو نیترات پتاسیم در مجاورت بخار آب تهیه کرد. در سال ۱۷۴۶ ، جان روبک اسید سولفوریک را با غلظت ۴۰-۳۵% در ظروف سربی تولید می‌کرد. جوزف گیلوساک در اوایل قرن نوزدهم با اصلاح روش روبک ،برای اولین بار توانست اسید سولفوریکی با غلظت ۷۸% بدست آوردبا این همه صنایع رنگرزی و سایر صنایع شیمیایی وابسته به اسیدها خواهان اسید سولفوریک با غلظت بالاتر بودند. در اواسط قرن ۱۸ این امر با روش تقطیر خشک کانی‌ها ، شبیه همان روش اولیه رازی ممکن شد. در این روش سولفید آهن در اثر حرارت در هوا تولید سولفات آهن II می‌کند و فراورده حاصل با حرارت اضافی اکسید شده و تولید سولفات آهن III می‌کند که آن هم در اثر حرارت در ۴۸۰ درجه سلسیوس تجزیه شده و اکسید آهن وسولفات  ایجاد می‌کند. عبور دادن  به آهستگی از میان آب ، اسید سولفوریک با غلظت بالاتری ایجاد می‌کند

کابردهای اسید سولفوریک

 

       اسید سولفوریک یکی از مواد شیمیایی پراستفاده می‌باشد. این ماده در واکنش‌های شیمیایی و فرآیندهای تولید سایر ترکیبات شیمیایی ، کابرد های بسیار زیادی دارداز مهم ترین استفاده های آن در تولید کودهای شیمیایی، تصفیه مواد نفتی، صنایع شیمیایی (ضد یخ، حشره کشها، داروئی، احیای آلومینیوم) صنعت آهن و فولاد، پاک کننده‌های مصنوعی، اسیدی کردن چاه‌های نفت، جداسازی مس با عیار کم، استخراج اورانیوم و چسب مصنوعیمواد رنگی (نایلون رنگی، جوهر تحریر و تهیه ‏‏‏TiO2 از ایلمنیت) ابریشم مصنوعی و فیلم (پارچه‌های ابریشمی، نخ اطراف تایر و فیلم‌های عکاسی) صنایع کاغذ سازی (دستمال کاغذی، روزنامه، جعبه‌های مقوایی، کاغذ تحریر و سایر مقواها) مواد  منفجره و … می‌توان نام برد. اسید سولفوریک در واکنش با اسید نیتریک ، یون نیترونیوم را تولید می‌کند که در فرآیند نیترو‌دار کردن بسیاری از ترکیبات دیگر استفاده می‌شودفرآیند نیترودار کردن در صنایع تولید مواد منفجره مانند تولید تری‌نیتروتولوئن یا همان TNT ، نیترو گلیسیرین و … استفاده می‌شود. اسید سولفوریک در انباره‌های سربی (باطری‌های سربی) مانند باتری ماشین به عنوان محلول الکترولیت استفاده می‌شوداسید سولفوریک ، یک عامل آبگیری بسیار قوی نیز است. در اکثر واکنش‌ها به عنوان عامل هیدراتاسیون استفاده می‌شود و در تولید میوه‌های خشک هم به میزان کم ، از اسید سولفوریک برای جذب آب موجود استفاده می‌کنند.

 از دیگر کاربرد های این اسید می توان به  کاربرد اسید سولفوریک در باغات پسته با هدف اصلاح شرایط PH خاک اشاره کرد

علیرغم آنکه سالهاست که استفاده از اسید سولفوریک، درکشورهای مختلف دنیا و بعضی نقاط کشورمان برای اصلاح خاکهای کشاورزی مرسوم است اما استفاده از آن در باغات پسته ایران سابقه چندان طولانی نداشته و محدود به تعدادی از باغدارانی است که به صورت تجربی به این امر اقدام نموده اندیکی از فاکتورهای اساسی در جذب مواد غذایی توسط درختان از خاک، pH خاک است pH. خاک به صورت مستقیم روی میکروارگانیسم های موجود در خاک و همچنین جذب عناصر و مواد غذایی مختلف تاثیر می گذارد.

pH خاک مشخص می کند کدام عناصر توسط ریشه ها جذب شوند و کدامیک جذب نشوند. عناصری مانند روی، منگنز، آلومینیوم، مس و کبالت در شرایط pH اسیدی، بسیار توانایی جذب دارند و برعکس در pH بالا، نمی توانند توسط گیاهان جذب شوند. این اتفاقی است که در شرایط خاکی باغات پسته استان کرمان صورت گرفته است و موجب شده که بدلیل pH بالای خاک، کمبود عناصر کم مصرف اما مهم  تقریبا در تمامی باغات پسته مشاهده شود. خاکهای به شدت قلیایی شده استان کرمان دارای مقادیر بالایی از یونهای بیکربنات هستند که متاسفانه تاثیر منفی روی رشد و پرورش درختان گذاشته اند و همچنین در جذب سایر عناصر مورد نیاز درختان پسته نیز اختلال ایجاد کرده اند.  به طور معمول، در pH پایین یا شرایط اسیدی، عناصر پر مصرف کمتر توسط درختان جذب می شوند و برعکس، در شرایط PH بالا، عناصر کم مصرف شانس کمتری برای جذب توسط ریشه درختان دارند.

 

تولید صنعتی اسید سولفوریک به روش تماسی

در سال ۱۸۳۲ یک تاجر انگلیسی سرکه ، روشی اقتصادی و مقرون به صرفه برای تولید سولفات و اسید سولفوریک غلیظ ابداع کرد که امروزه به نام فرآیند تماسی شناخته می شود امروزه قسمت اصلی و عمده اسید سولفوریک در دنیا به این روش تولید می‌گردد. این فرآیند در سه مرحله صورت می‌گیرد

تهیه و خالص سازی سولفیت:

خالص سازی سولفیت و هوا برای جلوگیری از مسموم‌شدن و از بین رفتن کاتالیزور لازم است  گازها پس از شستشو با آب ، با اسید سولفوریک خشک می‌شوند.

اکسیداسیون کاتالیکی سولفیت به سولفات:
SO2 با O2در دمای بالاتر از ۴۵۰ درجه سلسیوس و فشار۲atm و کاتالیزور پنتا اکسید وانادیم ، واکنش داده و SO3تولید می‌کند. SO3تولید شده از میان انتقال دهنده گرمایی عبور داده شده و در اسید سولفوریک غلیظ حل شده و تولید الئوم می‌کند. به دلیل اینکه انحلال SO3در آب بسیار گرمازا بوده و بجای اسید سولفوریک مایع ، مه تولید می‌شود، انحلال مستقیم SO3در آب و بدست آوردن اسید سولفوریک عملی نمی‌باشد.

و در نهایت الئوم بدست آمده را با مقدار مشخصی آب واکنش میدهند تا اسید سولفوریک بدست آید.

اثرات سوء سولفوریک اسید بر سلامتی انسان

 • عوارض جانبی زیر(عوارض کوتاه مدت) بلافاصله و یا بعد از مدت اندکی تماس با اسید سولفوریک ممکن است بر روی سلامتی فرد نمایان شود.

 

 • تماس با این ماده می تواند باعث التحاب شدید و سوختگی پوست و چشمها گردد که آسیب چشمها ممکن است به ضایعات چشمی و حتی نابینایی دائمی منجر گردد.
 • استنشاق اسید سولفوریک می تواند از طریق تحریک سیستم تنفسی باعث بروز سرفه و یا تنگی نفس گردد.
 • در سطوح بالاتر در معرض بودن با این ماده می تواند باعث آب آوردن ریه ها شود
 • پس از مواجهه با اسید سولفوریک ممکن است عوارض مزمن (طولانی مدت) زیر بر روی فرد ایجاد شود و این عوارض حتی ممکن است برای ماهها و یا سالها پایدار باقی بماند:
 • خطر سرطانزایی
 • مواجه شغلی با آن دسته از مواد اسیدی غیرآلی که حاوی اسید سولفوریک می باشند برای انسان سرطان زا محسوب می شود.
 • بسیاری از دانشمندان بر این باورند که هیچ مقدار خاصی را به عنوان حد مجاز و بی خطر از مواجهه با یک ماده سرطان زا نمی توان تعریف کرد.
 • بنا براین مقدار خاصی برای برخورد و مواجهه دائمی به عنوان استاندارد مشخص نشده است
 • اسید سولفوریک می تواند تحریک ریه ها شود. تماس مکرر با این ماده ممکن است منجر به بروز برونشیت شود که برای فرد مبتلا سرفه، خلط و یا تنگی نفس به همراه دارد.
 • تماس مداوم با اسید سولفوریک می تواند باعث آسیب پایدار و برگشت ناپذیر ریه ها، آسیب به دندانها و تحریک معده گردد.

نکات ایمنی

اسید سولفوریک ، اسید بسیار قوی و خورنده می‌باشد. نوشیدن آن باعث آسیب‌های شدید دائمی در دهان و سایر بافت‌های مورد تماس می‌شود. تنفس آن بسیار خطرناک بوده و باعث آسیب‌های جدی می‌شود. در صورت تماس با پوست و چشم باعث سوزش و ایجاد زخم می‌شود. در صورت تماس پوست و چشم با آن ، باید با آب فراوان شستشو داده و سپس از محلول بی‌کربنات سدیم یک درصد برای شستشو موضع مورد تماس استفاده گردد

ایمنی اسید سولفوریک :
۱٫ خواص سم شناسی و اثرات آن برروی سلامت افراد :
تماس تنفسی :
• تماس با ۵ mg/m3 آن باعث التهاب مخاط گلو و بینی ، سردرد ، عطسه ، کاهش میزان تنفس یا ادم ریوی می شود .
• نـشانه های ثانویه بیـماری شامل : ادم ریوی ، تنگی تنفس ، سیانوز ، هیپوتنـسی ، برونشیـت یا آمفیزم می باشد .
تماس پوستی :
• تماسهای مزمن و حاد ممکن است باعث التهاب شدید ، آسیب ، سوختگی ، درماتیت و تاول شوند .
تماس چشمی :
• تماس مستقیم با بخارات آن باعث آسیب های شدید چشمی و کوری می شود.
• تماس با بخارات آن باعث ورم ملتهمه ( کنژونکتیویت ) ، التهاب و تحریک و اشک ریزش می شود .
تماس گوارشی :
• تماس گوارشی حاد با اسید سولفوریک باعث سوختگی شدید دهان و مری شده و آسیب های شکمی همراه با استفراغ و اسهال خونی درپی دارد .
• در اثر تورم گلو می تواند باعث خفگی شود .
• غلظت های بالای اسید بلعیده شده ، می تواند باعث سوراخ شدن مری و معده گردد.

۲٫ اطلاعات واکنش زایی :
• مواد ناسازگار با آن شامل : اکثر فلزات ، اکسید فلزات ، قلیاها ، الکلها ، اکـسید کـننده های قوی و اسیدها می باشند . ساید سولفوریک حلال اکثر فلزات می باشد و بشدت خورنده است .
• در شرایط جوی گرم ممکن است اسید ، فیومها و ذرات التهاب زا و اکسیدهای سمی سولفور در هوا آزاد شوند .
• در کل اسید سولفوریک ماده ای است پایدار و فاقد هرگونه پلیمریزاسیون خطرناکی می باشد .
• اسید سولفوریک باعث اکسیداسیون ، دهیدروژنه شدن و سولفوناسیون ترکیبات آلی می شود .
• جهت رقیق نمودن اسید سولفوریک هرگز آب به اسید اضافه نکنید ، چراکه باعث پاشش و جوشش اسید می شود . همیشه بایستی اسید را اندک اندک به آب اضافه نمود .

. انبارش :
• در مکان خشک و خنک نگهداری شود .
• به دور از فلزات ـ اکسید فلزات ، قلیاها ، الکلها ، اکسید کننده های قوی و اسیدها انبار گردد.
• محل نگهداری بایستی بخوبی تهویه گردد .
• درهنگام جابجایی بایستی از تجهیزات و لوازم ایمنی استفاده کرد .
• می باید به دور از منابع حرارت ، جرقه و شعله نگهداری گردد.

۴٫ اقدامات پیشگیری :
• حفاظت پوستی : استفاده از لباسهای حفاظتی آزمایشگاه معمولی مناسب .
• حفاظت چشم : از تماس با چشم اجتناب شود . از عینکهای حفاظتی دربرابر پاشش اسید استفاده نمایید . در محیط هرگز از لنزهای چشمی استفاده نکنید .
• حفاظت دستها : از دستکشهای حفاظتی مقاوم در برابر اسید ها استفاده کنید .
• حفاظت گوارش : قبل و بعد از کار با این ماده دستهایتان رابشویید .
• حفاظت تنفسی : از ماسک تنفسی مناسب استفاده کنید .

۵٫ اطفاء حریق :
• برای خاموش کردن آتش از مواد شیمیایی خشک (ماده خنثی کننده ) استفاده نمایید.
• جهت اطفاء حریق هرگز ازآب استفاده نکنید ، چرا که با اسید ترکیب شده و باعث تغلیظ آن می شود که مخلوط حاصل بشدت واکنش پذیر بوده و تولید بخاراسید سولفوریک و حرارت می نماید.

اسید سولفوریک دارای ویژگا های مهمی است که باعث با اهمیت شدن آن گردیده است.برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • عاملی خوب برای جذب آن
 • هزینه پایین نگه داری و انتقال آن
 • آمادگی برای تشکیل سولفات های آلی
 • مطابقت با فرایند های اسیدی و خنثی سازی
 • دارا بودن نقطه جوش بالا و در نتیجه امکار کار با آن در دماهای بالا

کاربرد های سولفوریک اسید:

 • کاربرد در واکنش ها و فرایند های شیمیایی
 • تولید کود های شیمیایی
 • استخراج فلزات
 • سنتز های شیمیایی
 • تصفیه پساب ها
 • فرایند های نیتروژن دار کردن
 • تولید مواد منفجره مانند TNT و نیتروگلیسیرین
 • به عنوان محلول الکترولیت در باطری های سربی وجود دارد

علائم حفاظتی:

محرک و خورنده

h2so_www-irchemeng-ir_1

سولفوریک اسید یک اسید معدنی بسیار خورنده با فرمول مولکولی H2SO4 است. این ماده مایعی ویسکوز و بی‌رنگ یا با رنگی مایل به زرد است. سولفوریک اسید بسیار خورنده است و برای فلزات، بافت‌های زنده و حتی سنگ‌ها خوردگی ایجاد می‌کند و خواص هیدرولیز و اکسیدکنندگی بسیار قوی دارد.

این اسید از افتخارات ما ایرانی‌هاست، زیرا کاشف آن، دانشمند ایرانی، زکریای رازی بوده است که در قرن سوم هجری (نهم میلادی)، از تقطیر سنگ‌های معدنی برخی سولفات‌های فلزی( سولفات آهن و مس) آن را به دست آورد. جابربن حیان و زکریای رازی روغن ویترول (اسید ترکیبات سولفاتی) را جز ترکیبات معدنی طبقه‌بندی کردند و بعدها ابن‌سینا کاربرد این ماده و دیگر ویترول‌ها (سولفات‌ها) را در علم پزشکی بررسی کرد. اسید سولفوریک گسترۀ وسیعی از کاربردها دارد، اسید سولفوریک برای شستشوی ظروف آزمایشگاهی و به عنوان پاک‌کننده در بخش‌های مختلف صنعت (برای از بین بردن زنگ‌ها، تمیز کردن مخازن و راکتورها و مواردی از این قبیل) ، الکترولیت در باتری‌های سربی‌ ـ اسیدی، در فرایند کردن سنگ‌های معدنی، در ساخت کودهای شیمیایی، در فرایند پالایش نفت، در تصفیه فاضلاب‌ها و سنتز مواد شیمیایی به کار می‌آید. بیش از ۶۰% تولید جهانی اسید سولفوریک برای تولید کودهای شیمیایی استفاده می‌شود. در حدود ۲۰% در صنایع شیمیایی مانند تولید شوینده‌ها، رزین‌های سنتزی، رنگدانه‌ها، مواد دارویی، کاتالیست‌های نفتی، حشره‌کش‌ها و ضدیخ‌ها استفاده می‌شود. در حدود ۶% کاربرد آن به رنگدانه‌ها شامل: رنگ‌ها، لعاب‌ها، جوهرهای چاپ، منسوجات پوشش‌دار و کاغذ مربوط می‌شود و بقیه برای مصارف دیگر به کار می‌رود. نکتۀ بسیار مهم هنگام کار با اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک این است که همیشه باید اسید را به آب افزود و به شدّت از افزودن آب به اسید پرهیز نمود؛ دلیل این امر واکنش شدیداً گرمازای انحلال اسید و آب و ظرفیت گرمایی بالاتر آب است.

کاربرد اسید سولفوریک در باغات پسته و کشاورزی

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

کاربرد اسید سولفوریک در باغ های پسته :

یکی از موارد مهم در جذب مواد غذایی توسط درختان از خاک ،phخاک است . phبه طور مستقیم روی میکروارگانیسم موجود در خاک و جذب مواد غذایی تاثیر بسیار دارد.

Ph خاک تعیین می کند کدام عنصرها توسط ریشه ها جذب شوند و کدامیک نشوند. عناصری مانند روی ، منگنز ، آلومینیوم ، مس و کبالت در شرایط phاسیدی ، بسیار قابل جذب هستند و در ph بالا نمی توانند توسط گیاهان جذب شوند. این اتفاقی است که در شرایط خاکی باغات پسته استان کرمان صورت گرفته است و موجب شده است که به دلیل phبالای خاک ، کمبود عناصر کم مصرف تقریبا در تمام باغات پسته مشاهده شود. خاک های به شدت قلیایی شده استان کرمان دارای مقادیر بالایی از یون های بی کربنات هستند که تاثیر منفی روی رشد و نمو درختان گذاشته اند و در جذب سایر عناصر مورد نیاز درختان پسته اختلال ایجاد کرده اند.

به طور معمول ، در phپایین یا شرایط اسیدی ، عناصر پرمصرف کمتر توسط درختان جذب می شوند و برعکس در شرایط ph بالا عناصر کم مصرف شانس کمتری برای جذب توسط ریشه درختان دارند.

در این خصوص کشاورزان با اضافه کردن آهک سعی در بهتر شدن وضعیت خاک در باغ ها می کنند که اشتباهی بزرگ است. چون آهک ، phخاک را به شدت بالا می برد و نه تنها بهبودی در شرایط خاک ایجاد نمی کند بلکه به شدت قلیایی شدن خاک را افزایش می دهد.

راه های مختلفی برای اصلاح شرایط خاک و بهبود وضعیتph خاک توصیه می گردد. یکی از این راه ها استفاده از گچ خام است که موجب می شود phخاک به سمت اسیدی شدن سوق یابد و روش دیگر استفاده از اسید سولفوریک می باشد.

خرید اسید سولفوریک :

در خرید اسید سولفوریک باید به باقی مانده فلزات سنگین مانند مس و جیوه ، باقی مانده مواد مضر مانند سیانور و درصد خلوص اسید توجه کرد.

باغداران برای پی بردن به قیمت اسید می توانند از رابطه بین وزن و لیتر استفاده کنند. هرچه خلوص اسید بالاتر باشد وزن آن نیز بیشتر است. به طور مثال اگر یک گالن ۲۰ لیتری را در نظر بگیریم اسید با خلوص ۹۸ درصد وزنی در حدود ۳۸ کیلوگرم دارد و هر چه خلوص آن کمتر شود از وزن آن نیز کاسته می شود.

حمل و نقل : برای حمل و نگهداری اسید سولفوریک می توان از مخازن فلزی با ضخامت بالا و یا مخازن پلاستیکی استفاده نمود. در صورت استفاده از اسید برای باغ های با مساحت بالا ، پیشنهاد می شود یک منبع فلزی با ظرفیت بالای ۱۸ هزار لیتر در محلی در باغ نصب شود و اسید از آن مخزن با ظرف خای پلاستیکی به کرت های باغات دارای سیستم غرقابی منتقل شود. در غیر این صورت بهترین راه ، خرید اسید در گالن های ۲۰ لیتری است. به دلیل جرم حجمی بالا و خطرناک بودن اسید سولفوریک حتما از ظروف پلاستیکی با کیفیت عالی استفاده شود. همچنین لازم است منبع فلزی نگهداری اسید به دلیل جرم حجمی بالا و فشاری که به منبع وارد می کند ، پایین تر سطح زمین قرار گیرند. چون پمپ های معمولی قادر به پمپاژ اسید نمی باشند لذا برای برداشتن اسید از این مخازن ، بایستی هوا از بالا به مخزن تزریق شده و لوله ای از پایین منبع به سطح زمین آمده و مخزن تخلیه شود یا اینکه در جلوی مخزن محلی به اندازه ارتفاع آن در زمین حفر شود.

نحوه اسید دهی در سیستم های غرقابی :

۱٫بهتر است از منبع پلاستیکی شیردار نسبتا کم حجم و قابل حمل برای اضافه کردن اسید به آب ورودی به کرت ها استفاده شود.

۲٫به شیر خروجی ، یک شیلنگ پلاستیکی اضافه شود و هنگام اسید دادن ، شیلنگ کاملا در آب قرار گیرد.

۳٫برای کنترل phآب کشاورزان از ph متر دیجیتال استفاده کنند.

۴٫تخلیه اسید بعد از گذشت یک پنجم از زمان شروع آبیاری ، آغاز شود. برای مثال در کرتی که آبگیری آن ۳ ساعت طول میکشد ، بهتر است اسید دهی بعد از ۳۵ دقیقه از شروع آبگیری آغاز گردد و تا پایان آبدهی ادامه داشته باشد. با این روش همگن ترین محلول را خواهیم داشت.

نحوه اسیددهی در سیستم های آبیاری تحت فشار :

در سیستم تحت فشار نباید غلظت اسید بیش از حد باشد زیرا پایین آمدن بیش از حد مجاز ph ، اثر نامطلوبی برروی اتصالات فلزی گذاشته و همچنین به دلیل حجم کم آب ممکن است به ریشه درختان نیز آسیب زده شود. در سیستم قطره ای بهتر است تانکر مخصوص کوددهی سیستم ، تا نصف از آب پر شده و اسید به آن اضافه شود.

بهتر است اسیددهی کمی پس از شروع آبیاری آغاز شده و حتما قبل از پایان آبیاری ، قطع شود تا در صورت باقی ماندن اسید در سیستم ، اتصالات فلزی و قسمت های فلزی صافی ها آسیب نبینند.

در سیستم های آبیاری تحت فشار استفاده از اسید سولفوریک باعث جلوگیری از تجمع بی کربنات و سایر املاح در لوله ها و قطره چکان ها می شود.

اثرات کاربرد آهن و اسید سولفوریک بر برخی ویژگی های رشدی و عملکرد توت فرنگی (.Fragaria ananassa Duch) در خاک آهکی؛ مقاله کوتاه

کریمی حمیدرضا,تفضلی عنایت اله,کریمیان نجف علی

سبز زردی آهن یکی از مهمترین عوامل محدود کننده تولید توت فرنگی در خاک های آهکی می باشند. کاربرد اسید سولفوریک یکی از راه حل های پیشنهادی برای جلوگیری از سبز زردی محصول های زراعی در خاک های آهکی می باشد ولی اطلاعات درباره محصول های باغبانی مانند توت فرنگی در این زمینه محدود است. در این پژوهش اثرات کاربرد اسید سولفوریک بر رشد و جذب آهن توسط گیاه توت فرنگی رقم ‘آرمور’ در یک خاک آهکی مورد بررسی قرار گرفت. آزمایش به صورت فاکتوریل در قالب طرح کاملا تصادفی با چهار تکرار به اجرا در آمد. اسید سولفوریک به میزان های ۲۰, ۱۰, ۰ و ۳۰ گرم اسید در کیلوگرم خاک و کلات آهن (Fe-EDDHA) به میزان های ۱۰, ۵, ۰ و ۱۵ میلی گرم آهن در کیلوگرم خاک به کار برده شد. در پایان آزمایش، ویژگی های رشد رویشی و زایشی گیاهان، pH و قابلیت هدایت الکتریکی عصاره اشباع خاک اندازه گیری شد. نتایج نشان داد که با کاربرد اسید سولفوریک pH خاک کاهش و قابلیت هدایت الکتریکی افزایش یافت. اثر اسید سولفوریک و آهن بر افزایش وزن خشک و وزن اولین میوه معنی دار بود. کاربرد اسید سولفوریک تا میزان ۲۰ گرم اسید در کیلوگرم خاک وزن اولین میوه را افزایش داد ولی با کاربرد میزان های بیشتر اسید سولفوریک، کاهش نشان داد که به احتمال به دلیل افزایش قابلیت هدایت الکتریکی خاک بود. بیشترین وزن اولین و دومین میوه و عملکرد کل در هر بوته با کاربرد غلظت ۳۰ گرم اسید سولفوریک به همراه ۱۰ میلی گرم آهن در کیلوگرم خاک به دست آمد. به نظر می رسد که اثرات مفید آهن به علت کاهش اثرات سو قابلیت هدایت الکتریکی زیاد بر گیاه باشد. هر چند که کاربرد ۱۵ میلی گرم آهن در کیلوگرم خاک در کاهش اثرات قابلیت هدایت الکتریکی زیاد، موثر نبود که به احتمال ناشی از اثرات ناهمسازی آهن و روی می باشد. کاربرد اسید سولفوریک باعث افزایش سطح برگ و کلروفیل برگ گردید. بیشترین میزان کلروفیل با کاربرد ۲۰ گرم اسید سولفوریک بر کیلوگرم خاک به دست آمد. کاهش در سطح برگ و سوختگی برگ ناشی از قابلیت هدایت الکتریکی زیاد در کاربرد میزان های زیاد اسید سولفوریک مشاهده گردید.

از سولفوریک اسید در مواد شوینده، رنگ نقاشی و غیره استفاده می‌شود.

ساختار مولکولی و خصلت اسیدی

این ماده از مولکول‌هایی شامل یک اتم گوگرد، چهار اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن ساخته شده است. از آن‌جا که هیدروژن‌ها به اتم اکسیژن متصل هستند، حامل بار مثبت جزیی می‌باشند و قادرند به عنوان هیدروژن اسیدی عمل کنند. با از دست دادن اولین هیدروژن، آنیون هیدروژن‌سولفات تولید می‌شود که با توجه به ساختارهای رزونانسی، بسیار پایدار است؛ بنابراین اولین تفکیک سولفوریک اسید، به شکل کامل انجام می‌شود:

H2SO4 + H2O → HSO4 + H3O+ (1

برای دومین مرحله، باید هیدروژن به شکل کاتیون، آنیون هیدروژن‌سولفات را ترک کند که چندان راحت نیست؛ بنابراین تفکیک دومین هیدروژن اسیدی در سولفوریک اسید، کامل نیست و یک واکنش تعادلی است:[۲]

HSO4 + H2O ⇔ H3O+ + SO42- (2

تولید سولفوریک اسید

فرایند مجاورت[۳]

سولفوریک اسید، یکی از مهم‌ترین مواد شیمیایی صنعتی است که با استفاده از فرایند مجاورت تولید می‌شود. در مرحله نخست گوگرد در مجاورت اکسیژن اکسید شده و گوگرد دی‌اکسید به دست می‌آید:

S(s) + O2(g) → SO2(g) (1

در مرحله بعد گوگرد دی اکسید در مجاورت یک کاتالیزگر و در واکنش با اکسیژن اضافی به SO۳ اکسیده می‌شود:

SO2(g) + O2(g) → SO3(g) (2

واکنش بالا در دمای معمولی بسیار کند است؛ لذا در روش صنعتی، از دماهای بالاتر (۴۰۰C تا۷۰۰C) و از یک کاتالیزور (مانند وانادیم پنتوکسید V۲O۵ یا اسفنج پلاتین) استفاده می‌شود. از واکنش گوگرد تری اکسید با آب، محلول سولفوریک اسید تشکیل می‌شود:

SO3(g) + H2O(l) → H2SO4(aq) (3

با تکرار مراحل بالا و دمیدن گوگرد تری‌اکسید درون محلول سولفوریک اسید، پیروسولفوریک اسید (H2S2O7) تشکیل می‌شود:

H2SO4(l) + SO3(g) → H2S2O7(l) (4

سپس با افزودن آب به پیروسولفوریک اسید، محلول سولفوریک اسید را تهیه می‌کنند:

H2S2O7(l) + H2O(l) → ۲H2SO4(l) (۵

کنترل این روش که در آن، پیروسولفوریک اسید تشکیل می‌شود، آسان تر از واکنش مستقیم گوگرد تری اکسید با آب است؛ بنابراین از این واکنش برای تولید سولفوریک اسید با درصد معین و غلظت دل‌خواه استفاده می‌کنند.

دیگر روش‌ها

سولفوریک اسید را می‌توان در آزمایشگاه از واکنش گاز گوگرد دی اکسید با هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) به دست آورد.

SO2 (g) + H۲O2 (l) → H۲SO۴ (l)

روش دیگر تولید سولفوریک اسید در آزمایشگاه با استفاده از الکترولیز محلول مس (ll) می‌باشد که کاتد باید از فلزی باشد که رسانایی خوبی دارد، مانند مس وآند نیز باید از جنس پلاتین یا زغال باشد تا با محلول واکنش ندهد

 

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “اسید سولفوریک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X